Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Üniversitemizin de arasında bulunduğu 21 üniversite ile “İş Sağlığı ve Güvenliği” alanında kalıcı kültür oluşturulması maksadıyla işbirliği protokolü imzalandı.

Bakanlıktaki Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda düzenlenen imza törenine; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Kardaş Ergezen ile 21 üniversitenin rektörü katıldı. Protokol töreninde Rektörümüz Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa'ya, Mustafa Çıkrıkcıoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Benli de eşlik etti. 

Bakan Yardımcısı Ergezen, törende yaptığı konuşmada, toplumun her kesiminde oluşturmayı hedefledikleri iş sağlığı ve güvenliği kültürünün geliştirilmesinde, bütün tarafların hassas davranmasının önemini vurguladı.

Bakanlık olarak İSG alanındaki faaliyetleri, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve koordinasyon içinde yürüttükleri belirten Ergezen, "Güçlü bir yasal zeminin yanında, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün benimsenmesi, bu alanda kalıcı ve sürdürülebilir iyileşme sağlamak için en önemli unsurdur. Bu kapsamda geleceğimizin teminatı olan çocuk ve gençlerimiz başta olmak üzere, çalışma hayatının tüm taraflarına yönelik faaliyetlerle, bireylerde güvenli davranış ve kendi sağlığını koruma bilincini oluşturmaya çalışıyoruz" dedi.

Konuşmasında Bakanlık olarak iş sağlığı ve güvenliği alanında daha önce 22 üniversite ile protokol imzaladıklarını hatırlatan Bakan Yardımcısı Ergezen, 21 üniversite ile daha işbirliği yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İSG alanında gençlere yönelik farkındalık aktivitelerinin desteklenmesi, iş ekipmanlarının kontrollerini yapan kişilere verilecek temel eğitim programlarının düzenli ve etkin uygulanması ile işverenlere eğitimler verilmesinin amaçlandığı protokoller kapsamında, Kayseri Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ve Altınbaş Üniversitesi ile işbirliğine gidildi.

Törene, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Sedat Yenidünya ile Bakanlık yetkilileri de katıldı.

Video için tıklayınız


Toplam 421 görüntüleme
Tarih: 14/02/2019
A+ A-