“Türkiye’nin Demokrasi Mücadelesi Tarihinde 15 Temmuz’un Yeri” konusu Kayseri ve Erciyes Üniversiteleri ile Sivil Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen panelde ele alındı.

Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde gerçekleştirilen panele, Vali Şehmus Günaydın, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Üyesi Ayşe Nur Bahçekapılı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu, Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan ile çok sayıda protokol ve davetli katıldı.

Sayı Duruşu ve İstiklal Marşı, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve şehitler için dua, 15 Temmuz konulu video gösteriminin ardından panelin açılış konuşmalarında, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, 15 Temmuz hain darbe girişiminin, ülke tarihimizde hafızalardan asla kazınmayacak kara bir leke olduğunu kaydetti.

Rektör Karamustafa, “Kahraman ordumuzun içerisine sızarak üniforma giymiş FETÖ/PDY mensubu hainler, 15 Temmuz’da hiçbirimizin aklına gelmeyecek şekilde bir kalkışma hareketine girişerek, tarihte eşine az rastlanır büyük bir ihanete imza atmışlardır. Bu hain kalkışma, 15 Temmuz gecesinin karanlığına bir ışık gibi parlamış, kahraman şehitlerimiz ve gazilerimizin müdafaası ile püskürtülmüş ve ülkemizin bağımsızlığı, egemenliği, haysiyeti ve şerefi muhafaza edilmiştir. O gece, bu milletin yüreğine, iliklerine kadar işlemiş olan vatan sevdasını tankın önüne uzanarak ispat eden kahramanlarımızın imanını, tüm hainler korkuyla, dostlar da gıpta ile izlemişlerdir.   Milli mücadelemizdeki birçoğu gibi cesur, vatansever ve ülke sevdalısı Ömer Halisdemir, canını bedel olarak verip, sadece darbeci generali öldürmekle kalmamış, darbenin seyrini de değiştirmiştir.  O gece kahraman şehidimiz Ömer Halisdemir’in yaktığı bu direniş meşalesi ile şahlanan kahraman halkımız, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile meydanlara inmiş, vücudunu tanka, silaha, bombalara siper etmiş ve cuntacılara en büyük dersi vermiştir. Bu yüzden 15 Temmuz akşamı canları pahasına darbecilere geçit vermeyen tüm 15 Temmuz şehitlerimiz ile gazilerimize ne kadar minnet duysak azdır. Onlara çok şey borçluyuz” dedi.

Konuşmasında 15 Temmuz’un sıradan bir darbe girişimi olmadığını, dış mihrakların, taşeron örgütlerin destekleri ile cesaretlenmiş FETÖ/PDY mensubu teröristlerin, Türkiye’yi haince parçalama ve dış güçlere teslim etme çabası olduğuna dikkat çeken Rektör Karamustafa, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şunu çok net olarak ifade etmeliyim ki; Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milleti, 7 bin yıllık geçmişi olan kadim bir medeniyete sahiptir. Devlet hafızası güçlüdür. Anadolu İrfanı ile yoğrulmuş bu Milletin ve bu Devletin gücü ile hafızasını kimse hafife almasın. Bu Devletin bekasından, kıyamete kadar bu coğrafyada var olacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bedeli kandır bu toprakların. Ne paranın gücü ile ne de masa başında cetvel ve pergel ile elde edilmiştir; vatan dediğimiz bu topraklar. İşte bu noktada, minarelerden yükselen sala sesleri ile dünyada eşine rastlanılmaz bir yürekle, darbeci alçaklara gereken dersi veren Kahraman Milletimiz, demokrasiye olan bağlığını, bayrağımızın indirilemez, ezanımızın susturulamaz olduğunu, o gece tüm dünyaya haykırmıştır. Bu necip Millet, 15 Temmuz’da bir kez daha Kurtuluş Savaşını kazanmış, olası benzer ihanet girişimi sayfalarını da bir daha bu topraklarda açılmamak üzere karanlığa gömmüştür.

15 Temmuz bize şunu da gösterdi ki! Bir ve beraber oldukça aşamayacağımız engel, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk yoktur. İçimizdeki birlik ve beraberlik ruhu, Yenikapı ruhu, yeniden doğan Çanakkale ruhu bize gelecek adına çok şey vadediyor. Ülkemizin yeniden inşasında, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimizi gerçekleştirmemizde ne kadar muktedir olduğumuzu göstermektedir. Zorluklar, ancak inanmakla, istekle, çalışmakla aşılır. Bizler Büyük Türk Milletinin mensubu olarak, mevki ve rolümüz ne olursa olsun, farklılıklarımızı zenginlik görecek ama birlik ve beraberliğimizden asla taviz vermeyeceğiz. Çok çalışacağız, üreteceğiz ve kendimize sürekli yeni hedefler belirleyeceğiz. Bulunduğumuz coğrafyanın ve statümüzün gereği olarak, dünyada mazlumun, aman dileyenin elini tutacak, kol kanat gerecek güçlü ve büyük Türkiye’ye, her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunu hiçbir zaman unutmayacağız. Bunu da hep birlikte başaracağız. Bu vesileyle tüm 15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, gazilerimize ise saygılarımı sunuyorum. Bu millet sizlerin kahramanlığını asla unutmayacaktır. Ne mutlu bu VATAN uğruna canını feda edenlere.”

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış da, 15 Temmuz’un, Milletimizin Çanakkale ve Milli Mücadele ruhunun yeniden canlandığı bir diriliş ve direniş destanı olduğunu söyledi.

Rektör Çalış, “15 Temmuz, Milletimizin demokrasi ve egemenlik sayfasında bir milattır. 15 Temmuz gecesi meydanları cuntacı hainlere teslim etmeyen kahramanlarımız, Türk Milletinin onurunu, gururunu, şerefini, haysiyetini, egemenliğini ve geleceğini kurtarmıştır. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY örgütü ve diğer terör örgütleriyle mücadelemiz hız kesmeden sürecek, devletimizin ve milletimizin kararlığı sayesinde teröristlere inleri dar edilecektir. Geçmişten aldığı yenilgilerden ders almayan düşmanlarımız ve bunların iç ve dış taşeronları, ülkemizi asla bölemeyeceklerdir. Çünkü Türk Milleti güçlü ve cesur bir millettir. Gerektiğinde küllerinden doğmasını, Çanakkale ve Milli Mücadele ruhu ile düşmanına dünyayı dar etmesini bilir. Yeter ki bizler, birlik ve beraberliğimizden taviz vermeyelim. Ortak amaç uğruna kenetlenmeye devam edelim. Çok çalışalım, önümüze koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmede kararlı olalım. Ülke olarak karşımızda birçok şer odağı bulunsa da, bizi taşeron terör örgütleri ve paralel yapılanmalar ile zayıflatmaya ve yıkmaya çalışsalar da; devletimizin başında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gibi güçlü bir lider, vatan ve ülke sevdalısı akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve milletimiz olduğu müddetçe, bizi asla yıkamayacaklardır. 15 Temmuz şehitlerimiz başta olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Bu vatan, bu millet, sizleri ve yazdığınız o büyük destanı, asla unutmayacak ve unutturmayacaktır. Yüce Allah, bu Millete, bir daha 15 Temmuz gibi ihanet girişimi yaşatmasın” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ile Vali Şehmus Günaydın da yaptıkları açılış konuşmalarında, 15 Temmuz hain darbe girişiminin, Türk Milletinin bağımsızlığını, egemenliğini ve milli iradesini yok etmeye yönelik bir girişim olduğunu belirttiler. O gece meydanlara çıkan Kahraman Milletimizin canı pahasına püskürttüğü bu girişimden dersler alınması gerektiğini söylediler.

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. Moderatörlüğünü Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Üyesi Ayşe Nur Bahçekapılı’nın yaptığı panelin konuşmacıları, Sivil Dayanışma Platformu (SDP) Başkanı Ayhan Oğan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu ile Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, Türkiye’nin Demokrasi tarihinde 15 Temmuz’un yerini anlattı.

Soru-cevabın ardından panel, panel konuşmacılarına plaket takdimi ile son buldu.

Video için tıklayınız


Toplam 679 görüntüleme
Tarih: 15/07/2019
A+ A-